W związku ze zbliżającym się terminem dostarczenia deklaracji PIT za rok 2014, oraz w nawiązaniu do pojawiających się od Państwa pytań dotyczących sposobu rozliczenia się z współpracy z Comperia.pl, przypominamy, że nie będziemy wystawiali i przekazywali Państwu informacji PIT-8C, dotyczących wypłaconych kwot z tytułu najmu powierzchni na Państwa stronach internetowych za 2014 rok. Rozliczenia podatkowego przychodów z udostępnienia miejsca na stronach WWW powinni Państwo dokonać we własnym zakresie na podstawie posiadanych dokumentów.
Poniżej zamieszczamy najczęściej zadawane pytania związane z obowiązującymi zmianami wraz z odpowiedziami:
1. Dlaczego nie otrzymam od Comperia.pl PIT-8C pomimo wcześniejszych zapewnień?
W komunikacie z 22 grudnia 2014 roku poinformowaliśmy Państwa, że niezależnie od wydanej przez Ministra Finansów interpretacji kwalifikującej przychody z wynajmu miejsca na stronach internetowych, jako przychody z najmu, za rok 2014 wystawimy Państwu jeszcze informacje roczne PIT-8C, w których przychody te zostaną wykazane jako przychody z innych źródeł.
Jednakże w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, co do zasadności takiego postępowania zasięgnęliśmy dodatkowych konsultacji, m.in w Krajowej Informacji Podatkowej. Z uzyskanych informacji wynika, że organy podatkowe co do zasady przyjmują interpretację Ministra jako akt obowiązujący i oczekują od podatników bezzwłocznego zastosowania się do jej brzmienia.
Oznacza to, że rozliczenie podatku na podstawie PIT-8C, a tym samym wpisanie przychodu w rozliczeniu rocznym tak jak dotychczas w pole „z innych źródeł”, będzie niezgodne z prawem.
2. Z czego wynikają powyższe zmiany oraz co powinienem zrobić w zaistniałej sytuacji?
Zmiana sposobu rozliczania podatku od przychodów osiąganych ze współpracy z Comperia.pl S.A. wynika wyłącznie z decyzji Ministerstwa Finansów.
W związku z tym, że interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 5.09.2014 roku dot. sposobu rozliczania podatku od przychodu z udostępnienia powierzchni na stronie internetowej (sygn. DD2/033/55/KBF/14/RD-75000) budzi wątpliwości i prowokuje wiele pytań, raz jeszcze skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Finansów za pośrednictwem Krajowej Informacji Podatkowej oraz z kilkoma Urzędami Skarbowymi.
Krajowa Informacja Podatkowa uznała, że na mocy wspomnianej interpretacji Ministra Finansów w Państwa sytuacji konieczne jest rozliczenie podatku od przychodu z udostępnienia powierzchni na stronie internetowej z tytułu „najmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze” na formularzu PIT-36 w części D.1, pozycja 6., pola 69-73 (PIT-36 złożyć należy również: prowadząc najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę lub zawierając inną umowę o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach – dotyczy podatników, którzy nie wybrali opodatkowania ryczałtem w zakresie tych umów).
3. Co mam zrobić, jeśli nie wiedziałem o obowiązku regularnego wpłacania zaliczek na poczet podatku w roku 2014?
Krajowa Informacja Podatkowa przyznała, że jeżeli w 2014 roku – mimo niewiedzy wynikającej z braku jednoznacznych przepisów prawa – nie wpłacali Państwo regularnie zaliczek na poczet podatku, to w zależności od interpretacji oraz decyzji właściwego Urzędu Skarbowego mogą zostać Państwu naliczone odsetki od zaległości podatkowych.
Natomiast po decyzji Urzędu Skarbowego o nałożeniu odsetek będą Państwo mogli wnioskować o ich umorzenie.
4. Jak mogę zweryfikować poprawność kwoty przychodu za rok 2014?
Osoby, które chciałyby zweryfikować i potwierdzić kwotę przychodu z tytułu udostępniania Comperia.pl S.A. powierzchni na swoich stronach internetowych w 2014 roku, prosimy o indywidualny kontakt pod adresem: konsultant@comperia.pl.
5. Co w przypadku, kiedy pierwszy rachunek wystawiłem w roku 2014 natomiast wypłata wynagrodzenia zrealizowana została w roku 2015?
Jeśli wypłata pierwszego wynagrodzenia nastąpiła w roku 2015, Wydawca nie uwzględnia wynagrodzenia w rozliczeniu za rok 2014.
W rozliczeniu za 2014 r. uwzględnione powinny zostać wszystkie wynagrodzenia, które Wydawca otrzymał w roku 2014.
6. Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego za rok 2014?
Więcej informacji mogą Państwo pozyskać poprzez:
– Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) pod numerem: (22) 330 03 30 dla połączeń z telefonów komórkowych lub 801 055 055 dla połączeń z telefonów stacjonarnych
– właściwy dla Państwa miejsca zameldowania Urząd Skarbowy
– wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej: http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/dzialalnosc/interpretacje-podatkowe/interpretacje-indywidualne
Mirek
2015-02-18
no właśnie to tak jest. Cały rok wiem, że będzie PIT8C … a potem już w styczniu dowiaduję się, że jednak nie, no i ewentualnie mogą zostać naliczone odsetki od zaległości podatkowych. Normalnie bajka.
redaktor
2015-02-19
Mirku, powyższe zmiany wynikają z nowych regulacji prawnych, według których podatnik ma obowiązek bezzwłocznego zastosowania się do interpretacji wydanej przez Ministra Finansów.
W związku z powyższym, podkreślamy, że rozliczenie podatku na podstawie PIT-8C na dotychczasowych zasadach jest niezgodne z obowiązującym prawem, zaś samo wystawienie przez nas deklaracji byłoby w tym momencie bezzasadne.
Mirek
2015-02-27
Dla mnie to spoko – tylko nie chciałbym żeby teraz US o jakichś odsetkach zaczął gadać 🙂
redaktor
2015-03-02
Pamiętaj Mirku, że w razie wydania przez US decyzji o nałożeniu odsetek masz prawo wnioskować o ich umorzenie 🙂
Artur
2015-03-17
Na jakiej podstawie mam wnioskować do US o umorzenie odsetek?
redaktor
2015-03-18
Arturze,
na zadane przez nas pytania o to jak powinni się rozliczać nasi Wydawcy w związku z wprowadzonymi zmianami Biuro prasowe Ministerstwa Finansów podało nam między innymi następującą informację:
“Odnosząc się do sytuacji podatników, którzy nie dysponują wydanymi w swojej sprawie interpretacjami indywidulanymi w przedmiotowym zakresie, a stosowali się do interpretacji indywidualnych opublikowanych na stronach BIP, w których zawarte zostało stanowisko odmienne od przyjętego w interpretacji ogólnej z dnia 5 września 2014 r., należy zauważyć, że zgodnie z art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa, organy podatkowe, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, mogą m.in. umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe oraz odsetki za zwłokę.”
W celu uzyskania szczegółowych instrukcji dalszego postępowania sugerujemy skierować zapytanie bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, w którym rozliczasz przychody, powołując się na powyższą informację z Biura prasowego Ministerstwa Finansów.
Jakub
2015-02-20
W PIT-ie 28, w przypadku prowadzenia ryczałtu, co należy wpisać w miejscach: Rodzaj działalności i Miejsce prowadzenia działalności ?
redaktor
2015-02-20
Jakubie,
w pole „Rodzaj działalności” należy wpisać: najem powierzchni reklamowej, natomiast w polu „Miejsce prowadzenia działalności”, w przypadku najmu nie wpisuje się miejsca – pole pozostaje puste.
Mateusz
2015-02-20
W jaki sposób należy zapłacić podatek od wynajmu powierzchni reklamowej?
redaktor
2015-02-23
Mateuszu, podatek od wynajmu powierzchni reklamowej należy uregulować w Urzędzie Skarbowym, po uprzednim rozliczeniu PIT.
Rzetelnych odpowiedzi na ewentualne pytania z pewnością udzieli Ci Urząd Skarbowy, właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania.
Karol
2015-02-24
Jestem studentem – zarobek w Comperii (za polecenie kilku lokat) jest moim jedynym dochodem w ciągu całego roku 2014 – 525zł.
Czy w takim przypadku też zostaną mi naliczone karne odsetki? Przecież nie przekroczyłem kwoty wolnej od podatku.
I tak przy okazji:
Czy w tym przypadku prawo zadziałało wstecz? Czy Urząd Skarbowy nie mógłby nowej interpretacji zastosować na rok 2015, nie obejmując roku poprzedniego?
redaktor
2015-02-25
Karolu,
o naliczeniu karnych odsetek decyduje Urząd Skarbowy, w którym rozliczasz swoje podatki.
Tak, jak pisaliśmy w artykule, w przypadku decyzji Urzędu Skarbowego o nałożeniu odsetek, będziesz mógł wnioskować o ich umorzenie.
Nie mniej jednak, powyższe pytania powinieneś skierować bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Z pewnością otrzymasz tam wyczerpującą odpowiedź oraz wskazówki dotyczące dalszego postępowania.
korwinkrUl
2015-03-19
kwota w PL to aż 3000 tys złotych wiec nie musisz CHYBA sie rozliczac z 500 zl dochodu
korwinkrUl
2015-02-25
Przeciez to nie ma sensu, zeby moc rozliczac sie ryczaltem do 20 stycznia kazdego roku trzeba to zglosic w US! wiec jak za 2014 r. mam roliczac sie na ryczalt jak we wrzesniu interpretacja zostala wydana, rzad wydal juz tyle ustaw ze sam sie w nich gubi to nie nasza wina ze mają bałagan i brak logiki
redaktor
2015-02-26
Zgadzamy się z Tobą i rozumiemy wynikające z powyższego wątpliwości. Właśnie ze względu na sprzeczne informacje, jakie uzyskaliśmy z różnych Urzędów Skarbowych sugerujemy skontaktowanie się bezpośrednio z US, w którym rozliczany będzie podatek od uzyskanego przychodu.
Dzięki temu, będziesz miał pewność, że rozliczasz swój przychód zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Lukasz
2015-03-09
Zgadzam się Mirkiem. Przy przystąpieniu do programu partnerskiego wszystko miało wygladać kolorowo, jednak później okazuje się że tak jednak nie jest. A jeśli wchodzą nowe regulacje prawne to można było o tym poinformować użytkowników. Informację o zmianie od Comperii otrzymałem 22 stycznia, (4 miesiące po fakcie) kiedy w urzędzie skarbowym trzeba złożyć odpowiednią informację do miesiąca od uzyskania pierwszych dochodów.
Osobiście czuję się oszukany przez firmę Comperia, bo ostatecznie poniosłem więcej strat niż zysku.
redaktor
2015-03-17
Łukaszu,
autorem wydanej we wrześniu 2014 roku interpretacji ogólnej w sprawie kwalifikacji do źródła przychodów wynagrodzenia z tytułu udostępniania, poza działalnością gospodarczą, powierzchni na stronie internetowej zarządzanej przez osobę fizyczną jest Minister Finansów, a treść niniejszej interpretacji została przekazana do publicznej wiadomości w dniu 10 września 2014 roku m.in. poprzez publikację w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów (szczegóły: http://www.mf.gov.pl/documents/764034/7385741/Dz.+Urz.+Min.+Fin.+z+dnia+10+września+2014+r.+-+poz.+31+-).
Comperia.pl oraz program partnerski ComperiaLead nie mają związku z wydaniem interpretacji ogólnej o której mowa powyżej. W styczniu br. Comperia.pl przekazała informacje nt. interpretacji, których udzieliły zewnętrzne organy, w tym Krajowa Informacja Podatkowa.
W przypadku dodatkowych pytań oraz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z właściwym dla Ciebie Urzędem Skarbowym, który jest stroną w tej sprawie i będzie mógł udzielić szczegółowych informacji.
Mariusz
2015-03-10
Mam do zapłaty 235zł za 2014 rok z tytułu uzyskania przychodu Comperialead.pl, jestem osobą fizyczną, w które miejsce w końcu w rozliczeniu powinienem dodać tę kwotę, pracuję na umowę o pracę. Czy powinienem ten dochód doliczyć do pitu 37 ?
redaktor
2015-03-11
Mariuszu,
Zasięgnęliśmy opinii w tej sprawie i niestety interpretacje Urzędów Skarbowych nie są jednoznaczne. W jednym w warszawskich US otrzymaliśmy odpowiedź, że w przypadku osób fizycznych, pracujących na umowę o pracę, dochód z najmu powierzchni reklamowej można rozliczyć na PIT-37 w polu inne źródła.
Nie mniej jednak, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z Urzędem Skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Tam powinieneś uzyskać rzetelną odpowiedź, uwzględniającą wymogi Twojego Urzędu.
Kamil
2015-03-15
http://blog.comperialead.pl/wazna-informacja-o-sposobie-rozliczania-podatku-przychodowego-za-rok-2014/
Hm, przepraszam bardzo, ale ten wpis zupełnie nie wyczerpuje tematu.
Moje wynagrodzenie za 2014 było raczej znikome, dużo większe będzie w 2015 (już jest), ale i tak chciałbym się dobrze z fiskusem rozliczyć za poprzedni rok i wiedzieć co robić w trakcie 2015, by np. zoptymalizować (dać się jak najmniej okraść) płacone podatki.
1. Mam wpisać wynagrodzenie na własnym PIT-cie – ok, czyli MUSZĘ wynagrodzenie od Was rozliczyć na zasadach ogólnych, tak? (18% w I-szym progu) Czy może mogę rozliczyć się na zasadzie ryczałtu?
Gdy składałem do US (termin był podobno do 20 stycznia) oświadczenie,
http://www.isnet.katowice.pl/us/bedzin/szj/US2402_13031994254.pdf
że chcę się rozliczać z pieniędzy od Comperia na zasadzie ryczałtu to Pani w okienku nie bardzo wiedziała o co mi się rozchodzi. Miałem podobny problem, o który pytał Jakub – jakoś sobie poradziłem, ale już nie pamiętam dokładnie jak.
Czy to oświadczenie było konieczne czy wystarczy, że za 2015 złożę PIT28 (o którym wspomina Jakub) nie informując wcześniej US-u, że wybieram rozliczanie się na zasadzie ryczałtu?
2. Unaoczniliście, że mamy płacić zaliczki (o czym nie wiedziałem), ale już nie napisaliście w jaki sposób mamy to robić, choćby w PRZYSZŁOŚCI współpracując z Comperią. Czy te zaliczki wpłaca się np. do XX dnia następnego miesiąca od otrzymania pieniędzy na konto tak jak w przypadku VATu (nie wgłębiając się dalej w sposoby jego rozliczania…)?
(To, że US MOŻE nałożyć odsetki, a my złożyć wniosek o umorzenie wcale nie oznacza, że tych odsetek nie będzie lub te nałożone zostaną umorzone.)
W tej chwili więcej pytań nie przychodzi mi do głowy.
Pozdrawiam i czekam na rozwinięcie tematu.
PS. Uważam, że to Comperia powinna wyczerpać ten temat, ponieważ nie ma najmniejszego sensu, by każdy z uczestników z osobna bombardował telefonami naszych jakże zapracowanych urzędników. (:
redaktor
2015-03-17
Kamilu,
Rozporządzenie Ministra Finansów daje dowolność interpretacji i każdy US może rozpatrywać indywidualnie poszczególne przypadki, dlatego nasz wpis ma charakter ogólny.
Nie mniej jednak, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje w temacie rozliczeń, skontaktowaliśmy się z kilkoma Urzędami Skarbowymi. Informacje zwrotne, jakie uzyskaliśmy okazały się niejednolite, dlatego najlepiej będzie, jeśli zasięgniesz opinii w Urzędzie Skarbowym, w którym będziesz się rozliczał z uzyskanego przychodu.
Aby zasięgnąć rzetelnej i pełnej informacji należy wyjaśnić w US, że w roku 2014 uzyskałeś przychód z najmu powierzchni reklamowej.
Damian
2015-03-24
Czy ktoś pomoże wyjaśnić, co powinienem wpisać w poz. 73 tj. należna zaliczka, w tym zaliczka pobrana przez płatnika w PIT-36, podczas gdy mój przychód wynosi 585 zł, a nic nie wpłacałem do US?
redaktor
2015-03-25
Damianie,
Nie chcielibyśmy wprowadzić Cię w błąd, dlatego tego typu pytania radzimy kierować bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, w którym będziesz się rozliczał z uzyskanego przychodu.
Każdy przypadek jest inny, a informacje, jakie uzyskaliśmy dotychczas z Urzędów, z którymi kontaktowaliśmy się w sprawie rozliczeń niestety nie są jednoznaczne.
Ted
2015-10-30
Witam,
Mam pytanie:
W którym momencie następuje obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek?
Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Jeśli za prowizje uzyskane w 2015 roku wystawię Państwu rachunek dopiero w roku 2016 to obowiązek podatkowy powstanie w chwili otrzymania od Państwa przelewu czy w jakimś innym momencie?
Ile czasu mam od tego momentu na odprowadzenie zaliczki?
redaktor
2015-11-02
W nawiązaniu do Pańskiego komentarza pozostawionego na naszym blogu odnośnie obowiązkowego odprowadzenia zaliczki na podatek, niestety nie jesteśmy w stanie udzielić Panu w tej kwestii wiążącej odpowiedzi, ponieważ Rozporządzenie Ministra Finansów daje dowolność interpretacji i każdy US może rozpatrywać indywidualnie poszczególne przypadki.
W zaistniałej sytuacji najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pan z Urzędem Skarbowym właściwym dla Pańskiego miejsca zamieszkania. Tam powinien Pan uzyskać rzetelną odpowiedź, uwzględniającą wymogi danego Urzędu.
Aby zasięgnąć kompletnej informacji sugerujemy wyjaśnić w US, że uzyskany przychód pochodzi z najmu powierzchni reklamowej.